Zespół pałacowo-parkowy w Porębie żegoty
Malowniczo położone ruiny rokokowo-klasycystycznego pałacu Szembeków z drugiej poł. XVIII w. otoczone rozległym parkiem krajobrazowym, uznanym za pomnik przyrody, w którym znajduje się murowane klasycystyczne mauzoleum Szembeków z 1921/22 roku w kształcie kaplicy projektu T. Stryjeńskiego z cenną rzeźbą Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Do kompleksu dworskiego należały zabudowania folwarczne – oficyna, rządcówka, oranżeria, stodoła i spichlerz wraz z systemem stawów dworskich. Pałac był własnością hr. Korycińskich, Szwarcenberg-Czernych oraz Szembeków.
W Porębie Żegoty urodził się ks. Włodzimierz Szembek, który poniósł męczeńską śmierć w Oświęcimiu oraz wybitny dyplomata Polski, minister spraw zagranicznych Polski międzywojennej Jan hr. Szembek. W latach 1666-1808 w zabudowaniach dworskich istniał szpital ufundowany przez hr. Korycińskiego. Po wojnie mieściło się w nich Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, Izba Porodowa, Tuczarnia, Kółko Rolnicze, Zakład Hodowli Zarodowej, Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna. W 1990 roku zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność Gminy Alwernia, a w latach 2002 -2006 stał się własnością osoby prywatnej.
Kościół w Porębie żegoty p.w. św. Marcina i św. Małgorzaty
Kościół w Porębie żegoty p.w. św. Marcina i św. Małgorzaty, jednonawowy z wieżą
zwieńczoną baniastym hełmem wybudowany w 1762 r. Rozbudowany według projektu
krakowskiego architekta Zygmunta Hendela w 1898 r. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na marmurowe ołtarze pochodzące z Katedry Wawelskiej, a przeniesione tu na przełomie XIX -XX wieku.
STOWARZYSZENIE RODZINA KOLPINGA
Dzieło Kolpinga jest zorganizowaną wspólnotą katolicką, zrzeszającą lokalne stowarzyszenia zwane Rodzinami Kolpinga.
Misja Dzieła Kolpinga w Polsce brzmi:
Jako chrześcijanie trwamy mocni w wierze, troszczymy się o rodzinę, doceniamy wartość i godność pracy oraz pomagamy lokalnym społecznościom.
Dzieło Kolpinga prowadzi szeroką działalność na rzecz lokalnych środowisk, a w szczególności osób najbardziej potrzebujących wsparcia m.in. bezrobotnych, młodzieży i dzieci, seniorów. Działania nasze opierają się na zasadzie „pomocy dla samopomocy”. Oznacza to, że nie tylko staramy się zaspokoić najpilniejsze potrzeby, ale chcemy, by udzielane przez nas wsparcie angażowało potrzebujących w rozwiązywanie własnych problemów, wyzwalało ich inicjatywę i stwarzało im możliwości do dalszego samodzielnego działania.
Kolping to sposób na życie i działanie.
Nadrzędnym celem Dzieła Kolpinga jest wyrobienie w każdym umiejętności kształtowania swojego życia w sposób godny i odpowiedzialny. Dlatego nasi członkowie rozwijają swoje zdolności, by móc realizować się w różnych dziedzinach życia oraz przyczyniać do rozwiązywania konkretnych problemów społeczności, w których żyją.
ul. PRZECZNICA 3132-566 PORĘBA-ŻEGOTY
MAŁOPOLSKIE
Źródło:
https://www.kolping.pl/idea.html