Skip to content

Bolęcin

wtrzebini.pl/fakty-i-wydarzenia/w-bolecinie-beda-swietowac/

Miejscowość Bolęcin położona w Gminie Trzebinia w obrębie Rudnińskiego Parku Krajobrazowego na skraju Jury Krakowsko – Częstochowskiej  to miejsce o niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym, nazywane przez odwiedzających je turystów Krainą Tajemnic  Natury. Na jej obszarze znajduje się m.in. unikatowa Skałka Triasowa pomnik przyrody nieożywionej,  jedyny  tego typu w Polsce wapienny ostaniec,  zaliczany do Zielonych Pereł Gminy Trzebinia, Tutaj znajduje się również najwyższa w powiecie chrzanowskim wydma  śródlądowa. U jej podnóży bije źródło ukryte w mezozoicznych skałach a po przeciwnej stronie pełne uroku i tajemnicy dwa leśne stawy,  w których podobno mieszkają zwodnicze boginki. Na  skraju Puszczy Dulowskiej ulokował się  Akwen Gliniak –  pozostałość po ostatnim morzu,  jakie 8 milionów lat temu szumiało na tym terenie. 

W 2014 w oparciu o wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze i historyczne powstała tutaj wioska tematyczna Wioska pod Skałą będącą nawiązaniem do legendy o tajemniczych lochach znajdujących się pod Skałką Triasową w Bolęcinie łączących ją z zamkiem w Tenczynku  oraz z opowieścią o skarbach ukrytych pod ziemią. Wejście znajduje się tuż pod Skałką i tylko raz w roku otwiera je Tajemniczy Strażnik, którego czasami można zobaczyć jak przechadza się po jej szczycie.Temat przewodni miejscowości tematycznej w Bolęcinie to skały i kamienie, ich właściwości magiczne i lecznicze oraz związane z nimi wierzenia, baśnie, legendy i przesądy, a także dziedzictwo przyrodnicze i historyczne wsi Bolęcin. Jeśli jeszcze nie słyszeliście opowieści o wędrujących kamieniach, lochach wykutych w wapiennych skałach, wielkim podziemnym jeziorze, zaklętym szlachcicu, kamiennym kościele; leśnych Boginkach strzegących „studni bez dna” to czym prędzej udajcie się do Wioski pod Skałą. Odkryjecie tam wiele skalnych  (i nie tylko)  tajemnic. 

 

 
 

Zalew Gliniak

Zalew Gliniak

Zbiornik wodny „Gliniak” znajduje się na skraju Puszczy Dulowskiej, po północnej stronie drogi z Chrzanowa do Bolęcina. Z centrum miejscowości można tu dotrzeć ulicą Krakowską,po czym skręcić w ulicę Rekreacyjną, która za przejazdem kolejowym przechodzi w ulicę Wczasową i prowadzi w pobliże siedziby Klubu Jeździeckiego „Szarża”.

Znajdują się tutaj dwa zbiorniki wodne, powstałe na skutek eksploatacji gliny dla pobliskiej cegielni. Jeden z nich służy jako miejsce rekreacji dla mieszkańców, drugi – znacznie płytszy – obecnie zarasta. Większy zbiornik posiada łatwy dostęp do wody, w związku z czym jest miejscem chętnie odwiedzanym w porze wakacyjnej.

 Zarastający zbiornik jest ciekawszy pod względem przyrodniczym. Jest miejscem rozrodu i życia bardzo dużej liczby płazów i gadów, w tym coraz rzadszego na naszych terenach zaskrońca. Rosną tu pałki szerokolistne, trzciny oraz stosunkowo rzadki w Polsce skrzyp pstry, będący reliktem z okresu glacjalnego. Podmokłe łąki w pobliżu obu zbiorników przyciągają liczne owady i ptaki.

Bolęcin ul. Wczasowa

 
 
 

Skałka triasowa

Skałka triasowa

 Skałka Triasowa ,,Kamień” to pomnik przyrody nieożywionej, którego budulcem są rzadko tutaj spotykane wapienie diploporowe, czyli wapienie krystaliczne zbudowane głównie
z glonów morskich (diploporów).U podnóża skałki rosną rośliny chronione, takie jak wilżyna ciernista, dziewięćsił bezłodygowy oraz kozibród wschodni, który ma w tej okolicy tylko jedno stanowisko. Ostaniec jest ważnym obiektem zainteresowań badaczy reprezentujących różne dziedziny nauk przyrodniczych.

Bolęcin GPS

N: 19.469024 E: 50.113024

 
 
 
 

Najwyższa wydma śródlądowa w powiecie chrzanowskim

www.bio-forum.pl/messages/3280/622548.html

W lesie rosnącym w rejonie Stawek ( część wsi Bolęcin) znajduje się najwyższa w powiecie chrzanowskim wydma śródlądowa. Jej pochodzenie jest związane ze zjawiskami klimatycznymi, jakie zachodziły tutaj około miliona lat temu. Po zakończeniu ostatniego na naszych ziemiach zlodowacenia silne wiatry przeniosły piasek znajdujący się na szczycie Bloku Płaziańskiego
( zachodnia część Grzbietu Tenczyńskiego) w okolice dzisiejszych Stawek tworząc ogromne wydmy.
(autor tekstu: Agnieszka Mendela)

 

 
 

Wioska pod Skałą

Wioska pod Skałą

Miejscowość tematyczna Wioska pod Skałą w Bolęcinie to miejsce o niezwykłym dziedzictwie przyrodniczym. Na jej obszarze znajduje się m.in. unikatowa Skałka Triasowa oraz najwyższa w okolicy wydma śródlądowa. Wioska pod Skałą specjalizuje się w organizacji aktywnego wypoczynku dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych w każdym wieku. Temat przewodni miejscowości tematycznej w Bolęcinie to skały i kamienie, ich właściwości magiczne i lecznicze oraz związane z nimi wierzenia, baśnie, legendy i przesądy, a także dziedzictwo przyrodnicze i historyczne wsi Bolęcin. W ofercie zaciekawią was m.in. gry terenowe, gry kostiumowe, gry fabularne, larpy, guesty, pikniki, plenerowe zabawy tematyczne, warsztaty, zajęcia edukacyjne w mobilnym stanowisku geologiczno-paleontologicznym oraz wycieczki połączone z aktywnym zwiedzaniem okolicy w oparciu o trzy szlaki tematyczne: Szlak Historii i Legend, Szlak Tajemnic Natury i Szlak Strachu.

Wioska pod Skałą – plany, wizje i marzenia
W ramach oferty przygotowanej w” Wiosce pod Skałą” będzie można skorzystać z:
– zabaw i gier plenerowych m.in. „Przepowiednia Wróżbity Bolęty” , „Geologiczni Detektywi”, „Dzień w Epoce Kamienia Łupanego”, „Podróż w czasie – przystanek w Triasie”
– zajęciach edukacyjnych m.in. „Opowieści Bolęckiej Skałki” – przeszłość geologiczna wsi Bolęcin „W krainie amonitów” – o powstawaniu skamieniałości, „Świat zaklęty w kamieniu” – baśnie i legendy o kamieniach i skałach, „Tajemnice kamieni” – wierzenia związane z kamieniami, magiczne i lecznicze właściwości kamieni.
Atrakcję będzie stanowił Skalny Zakątek – miejsce , w którym będą zgromadzone będą przykłady skał i minerałów z terenu Małopolski. Projekt jest obecnie w trakcie realizacji.
– tematycznych wycieczek z przewodnikiem m.in. Szlak historii wsi Bolęcin, Kamienna architektura w Bolęcinie,
– warsztatach m.in. odlewu gipsowego, biżuterii prehistorycznej – naszyjniki, amulety, zapinki, biżuteria, której tworzywem są kamienie; wyrobów z gliny, mozaiki kamiennej, malowania na różnych powierzchniach: gipsie, kamieniu, szkle, tkaninie,
– warsztatach wikliniarskich realizowanych w Wiklinowej Osadzie
– questów: „Wspomnienia bolęckiego mundurka” – o historii szkolnictwa w Bolęcinie, „Leśne Tajemnice” – miejsca, o których mieszkańcy wsi mówią szeptem

 

ul. Krakowska 30, 32-540 Bolęcin

Agnieszka Mendela, Marian Witek

tel. 662 499 319, 660 347 203

e-mail: wioskapodskala@onet.pl

www.miejscazcharakterem.pl