Skip to content

Alwernia

Alwernia

Alwernia – miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim. Miasto położone jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, nad rzeką Regulką. Gmina jest zaliczana do ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. Alwernia należy do Jaworznicko-Chrzanowskiego Okręgu Przemysłowego.

Założycielem Alwerni był Krzysztof Koryciński, herbu Topór, kasztelan wojnicki, właściciel Poręby Żegoty. Pielgrzymując do Włoch, zwiedzał tam różne miejsca święte, między innymi był w Asyżu, skąd udał się do pustelni włoskiej, zwanej Alverno nad rzeką Arno w Toskanii. Przypatrując się tej pustelni franciszkańskiej i jej górzystej okolicy, Koryciński zauważył, że okolica ta przypomina krajobrazem jego dobra. Wróciwszy do Poręby w 1616 r. podarował bernardynom zalesioną górę Podskale w zachodniej części wsi Poręba Żegoty. Na tym wzgórzu Koryciński postanowił ufundować klasztor i kościół, wzorowany na włoskiej pustelni. W realizacji projektu pomagali Piotr z Poznania zwany Poznańskim oraz Krzysztof Scipio del Campo. Jeszcze w tym samym roku stanął drewniany klasztor i kaplica. W dziewięć lat później zbudowano murowaną zakrystię, a 3 lutego 1627 r. spisano akt erekcyjny. Następnie powstał drewniany kościół pw. Stygmatów św. Franciszka, który miał dwa boczne ołtarze i istniał do 1661 r. Murowany klasztor rozpoczęto budować w 1625 r., a w pięć lat później murowany kościół wybudowany staraniem syna założyciela Alwerni, Jana Stanisława Korycińskiego. Poświęcenie kościoła przez biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego nastąpiło dopiero w 1660 r., a 16 maja 1667 został konsekrowany.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alwernia

 
 
 
 

Rynek

Rynek

Zabytkowa zabudowa rynku w Alwerni.

Alwernia jest położona ok. 30 km na zachód od Krakowa, pośród lasów Rudniańskiego Parku Krajobrazowego. Jej założenie, nazwa i dzieje są ściśle związane z tutejszym klasztorem bernardynów, ufundowanym na początku XVII w. przez Krzysztofa Korycińskiego. Budowa kościoła i klasztoru spowodowały osiedlanie się w pobliżu rzemieślników świadczących różnego rodzaju usługi na rzecz zakonników. Także ruch pielgrzymkowy, związany z kultem znajdującego się w kościele, słynącego łaskami wizerunku Chrystusa, przyczynił się do rozwoju osady. Nazwa Alwernia początkowo odnosiła się do klasztoru, wzorowanego na włoskiej pustelni La Verna, jednak z czasem przeszła również na osiedle. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości Alwernia pochodzą z 1778 r., kiedy król Stanisław August nadał jej przywilej organizowania dwunastu targów w roku. Zapewne w tym czasie powstało założenie urbanistyczne miasta z dużym, prostokątnym rynkiem oraz odchodzącymi z jego naroży ulicami. Pod koniec XVIII w. Alwernia liczyła trzydzieści trzy domy i ponad dwustu mieszkańców. Swoje warsztaty i sklepy mieli tu garncarze, szewcy, stolarze, a także piekarze, rzeźnicy i kramarze. Alwernia otrzymała prawa miejskie dopiero w 1903 r. i utraciła je po trzydziestu latach. Jednak w 1993 r. znów stała się miastem. Do znacznego rozwoju Alwerni przyczyniły się w latach powojennych zakłady chemiczne, powstałe w połowie lat 20. na południe od miasta.

W panoramie położonego na wzgórzu miasta dominuje wieża kościoła bernardynów. W pobliżu klasztoru, na spłaszczonym wierzchołku wzgórza, znajduje się rozległy rynek. Z jego naroży odchodzą cztery ulice; szczególnie malownicza jest stroma ulica Zawiła. Duży, prostokątny rynek był niegdyś głównym placem targowym miasta i centrum życia mieszkańców. W latach 50. XX w. posadzono na nim drzewa i wytyczono ścieżki. Obecnie ma on charakter kameralnego parku miejskiego. Niegdyś cały rynek otaczały drewniane domy z podcieniami wspartymi na rzeźbionych słupach. Jeden z nielicznych zachowanych drewnianych domów znajduje się w pierzei zachodniej rynku pod nr. 34. Jest to dom podcieniowy pochodzący z 1791 r. Przybudowany do niego po prawej stronie niewielki murowany dom z ozdobnym fryzem mieścił pierwszy urząd pocztowy w Alwerni (1867). Sąsiedni, drewniany dom z ganeczkiem (nr 33) zbudowano na początku XX w. Po stronie północnej rynku wznoszą się murowane, parterowe domy z XIX i XX w., przebudowane i odnowione. W jednym z nich mieści się Samorządowy Dom Kultury. Przy końcu pierzei północnej zachowany jest duży, murowany dom, zwrócony ścianą szczytową do rynku. To dawny zajazd, zbudowany w połowie XIX w. Tuż obok stoi niewielki dom z malowniczą, przeszkloną werandą i ozdobnie wycinanymi drewnianymi detalami. Dom podcieniowy, który znajdował się po wschodniej stronie rynku, można oglądać w parku etnograficznym w pobliskim Lipowcu. We wschodniej części rynku, pośród drzew, zachowała się murowana kapliczka z 1860 r. Południową pierzeję dość ściśle wypełniają parterowe murowane i drewniane domy oraz zbudowane przed połową XX w. piętrowe, w narożniku południowo-zachodnim.

 
 
 

Muzeum pożarnictwa

Muzeum pożarnictwa

Najstarsze w Polsce muzeum, z 1953 roku, dostępne do zwiedzania z bogatym zbiorem eksponatów pochodzących z różnych regionów i okresów dziejowych. Wśród zbiorów muzealnych pokaźne miejsce zajmują kolekcje medali, odznaczeń, odznak, plakietek, sztandarów, proporczyków, dokumentacje fotograficzne obiektów strażackich, sikawki ręczne, silniki, motopompy, toporki, hełmy i sztandary. Wyjątkowo cennymi eksponatami są wozy konne z lat 1910-1913, samochód pożarniczy „mercedes” z 1926 roku, za konserwację którego Muzeum otrzymało wyróżnienie w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 1999 oraz Fiat typu 621 L z 1938 roku – III nagroda za dokonania w dziedzinie konserwacji Sybilla 2003 za rekonstrukcję pojazdu pożarniczego.

Alwernia , Korycińskiego 10

 
 
 
 
 

Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni

Klasztor oo. Bernardynów w Alwerni

Kościół i klasztor pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu oo. Bernardynów w Alwerni

Kościół oo. Bernardynów w Alwerni nosi wezwanie Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Został założony na wzór włoskiej pustelni La Verna w Toskanii, gdzie w 1224 r. św. Franciszek otrzymał dar stygmatów. Podróżujący po Europie na przełomie XVI i XVII w. królewski sekretarz Krzysztof Koryciński herbu Topór, odwiedził w czasie jednej ze swych podróży tę franciszkańską pustelnię i postanowił założyć w Polsce podobną. Po powrocie do kraju ufundował w swoich dobrach kościół i klasztor. W pobliżu wsi Poręba Żegoty, na wzgórzu zwanym Podskale i przypominającym krajobraz włoskiej pustelni powstał w 1616 r. drewniany kościół. Przybyli doń bernardyni sprowadzeni przez Korycińskiego z Krakowa. Niedługo potem wzniesiono barokowy murowany kościół (1630-1676) oraz klasztor (1625-1656). Po śmierci Krzysztofa Korycińskiego budowę kontynuował jego syn Jan Stanisław, a później kolejni właściciele Poręby Żegoty, zwłaszcza kasztelan wojnicki Franciszek Szwarcenberg-Czerny i rodzina Szembeków. Na początku XVIII w. dobudowano do kościoła kaplicę, w której znajduje się obraz Ecce Homo. Pod koniec XIX w. wzniesiono przy ścianie zachodniej wysoką wieżę oraz rozbudowano klasztor.

ul. Klasztorna 1, 32-566 Alwernia

 
 
 
 
 

Wąwóz lessowy

Wąwóz lessowy

Alwernia , ul. Klasztorna Jeden z najgłębszych wąwozów lessowych w Polsce o głębokości ok. 20 m. Występują w nim odsłonięcia zwietrzałych melafirów (skał wulkanicznych) oraz młaki, czyli wysięki wód podziemnych nie tworzące wyraźnego cieku. Wąwóz powstał w zboczu stromego wzgórza, będącego wynikiem permskiej działalności wulkanicznej. Wtedy miały tu miejsce intensywne wylewy law, po których „pamiątki” bardzo dobrze zachowane są w pobliskich kamieniołomach. Kolejne procesy eoliczne doprowadziły do pokrycia tego wzniesienia pokrywą lessową. Na niej wykształciły się gleby brunatne. Jego dnem prowadzi ścieżka.

 
 
 
 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni (SOK)

Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni (SOK)

Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni (SOK) istnieje od 8 czerwca 1995 r. Podstawowym celem jest organizowanie działalności kulturalnej na terenie Gminy Alwernia.
W ośrodku działa Grupa Twórcza Millennium skupiająca artystów i twórców ludowych z terenu całej gminy. Millennium aktywnie włącza się w kalendarz imprez ośrodka, szczególnie w Jarmarki Świąteczne na płycie malowniczego, odnowionego Rynku w Alwerni oraz Festiwal Smaków Gminy Alwernia. Na parterze budynku ośrodka, znajduje się „Galeria A”  gdzie organizowane są cykliczne wystawy i wernisaże.
W budynku ośrodka, mieści się również Uniwersytet Trzeciego Wieku prowadzony przez Stowarzyszenie Alwernia Plus. Bliskość zabytkowego kompleksu klasztornego OO. Bernardynów oraz Małopolskiego Muzeum Pożarnictwa czyni to miejsce atrakcyjnym dla mieszkańców, turystów indywidualnych oraz wycieczek zorganizowanych. SOK prowadzi również zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zespół Pieśni i Tańca Krakowiaczek skupia dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych. Swoim bogatym repertuarem uświetniają oni imprezy gminne, powiatowe oraz te o zasięgu ogólnopolskim. Krakowiaczek koncertuje również poza granicami naszego kraju.

Rynek 3, 32-566 Alwernia 
tel. 12 283 19 87

 
 
 
 
 

ZPiT Krakowiaczek

ZPiT Krakowiaczek

 

ZPiT Krakowiaczek został założony w 2003 roku przy Szkole Podstawowej w Grojcu. Po dwóch latach działalności opiekę nad zespołem przejął Samorządowy Ośrodek Kultury w Alwerni. Od roku 2012 KRAKOWIACZEK tańczy i śpiewa przy Samorządowym Ośrodku Kultury w Alwerni, który finansuje działalność zespołu. Zespół jest wspierany również przez Stowarzyszenie Sympatyków Grojca. Instruktorem i choreografem jest Teresa Majewska – animator kultury, instruktor tańca ludowego. Akompaniatorem zespołu  jest Wiesław Piwowarczyk. Z akompaniatorem współpracuje skrzypaczka Iwona Łydek. Zespół zrzesza dzieci i młodzież w wieku od 4-22 lat, obecnie licząc ok. 40 członków. Pracuje w trzech grupach wiekowych: rytmiczna, dziecięca i młodzieżowa. W czasie dotychczasowej działalności zespół 140 razy występował na scenie, brał udział w 14 przeglądach i konkursach,  uczestniczył w 6 festiwalach, w tym w 4 międzynarodowych, 9 razy wyjeżdżał na szkolenia i zgrupowania taneczne, 11 razy prowadził warsztaty taneczne i rękodzieła dla dzieci i młodzieży szkolnej.