Skip to content
Kościół św. Barbary w Trzebini – Krystynowie

Kościół św. Barbary w Trzebini – Krystynowie

zdjęcie własne LGD

Historia kościoła i parafii pw. św. Barbary w Trzebini – Krystynowie

W 1892 roku Andrzej Potocki (właściciel Hrabstwa Tenczyńskiego) wraz z matką,  Katarzyną z Branickich Adamową Potocką, ufundowali w pobliżu Trzebini i Sierszy ośrodek duszpasterski składający się z kościoła, szkoły i klasztoru. Całą fundację nazwano „Krystynowem” (od imienia Krystyny Potockiej, żony Andrzeja) i oddano pod opiekę sióstr Felicjanek. Budowa rozpoczęła się w maju 1892 roku, a 23 października tegoż roku wmurowano kamień węgielny gdzie napisano: „…dla pożytku i dobra swoich górników sierszańskich i ludności okolicznej, dla rozkrzewienia pomiędzy nimi chwały Bożej, oświaty, cnót i obyczajów chrześcijańskich, założyli i uposażyli ten kościół i klasztor” , a poświęcił go Kardynał Albin Dunajewski. Książę biskup krakowski kard. Jan Puzyna dokonał uroczystej konsekracji kościoła w dniu 2 czerwca 1901r. – jako kościół filialny w Krystynowie pod wezwaniem św. Barbary.

Według projektu inż. Jacka Matusińskiego powstały kościół ma cechy budowli neogotyckiej, jest świątynią jednonawową .  Budowę prowadził Kazimierz Piotrowski z Krzeszowic i Jan Bartonec z Sierszy. W roku 1934 odmalowano zniszczone wnętrze kościoła. Malowidła wykonał artysta malarz Jan Szostak Gąsienica z Zakopanego. Okres wojny nie spowodował strat materialnych w kościele, poza utratą dużego dzwonu z wieży, zabranego przez Niemców 15 kwietnia 1943 r.

Kościół św. Barbary nakryty jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym, wnętrze ma rozświetlone dużymi oknami – ostrołukowymi z maswerkami. W oknach  zamieszczono witraże z wizerunkami Andrzeja i Krystyny Potockich. Chór kościelny wspierają trzy ostrołukowe arkady. Jednolity charakter wnętrza akcentuje wysmukły neogotycki ołtarz z obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Barbary. Kształt zewnętrzny obiektu jest taki sam, jak na  fotografiach kościoła z początków XX stulecia – jednakże po II wojnie światowej ściany częściowo pokryto tynkiem. Obecnie jest to najstarszy kościół w gminie Trzebinia.

25 października 1992 roku pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Małysiaka obchodzony był jubileusz 100-lecia poświęcenia kamienia węgielnego Kościoła w Krystynowie. Honorowym gościem był Andrzej Potocki – wnuk fundatora kościoła. W czasie uroczystości poświęcono tablicę pamiątkową, którą umieszczono w przedsionku kościoła. Obchody 100-lecia poświęcenia kościoła miały miejsce w dniach 19-20 sierpnia 1996 roku. ). Jubileuszową Eucharystię odprawił ks. kad. Franciszek Macharski, któremu towarzyszyło 41 kapłanów. Dla upamiętnienia 100-lecia kościoła w Krystynowie oraz nadchodzącego 2000-lecia urodzin Jezusa ufundowano napis „Jezus żyje 2000”, który został umieszczony na frontonie kościoła. Dzięki staraniom pracy grupy mężczyzn z Górki Dworu, w ogrodzie, przy kościele umieszczono stacje Drogi Krzyżowej, które wyrzeźbił w drzewie lipowym Jan Patlewicz. Znajduje się tam również figura św. Barbary – patronki parafii. Jubileusz 50-lecia utworzenia parafii w Krystynowie obchodzono w dniu 30 maja 1999 roku z udziałem ks. biskupa Stanisława Smoleńskiego.

 

Źródło:

https://otwartezabytki.pl/pl/relics/76458-kosciol-sw-barbary-w-kompleksie-klasztornym-siostr-felicjanek

https://www.polskieszlaki.pl/kosciol-w-trzebini-krystynowie.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Parafia_%C5%9Bw._Barbary_w_Trzebini

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._Barbary_w_Trzebini

 

Pozostałe z kategorii