Skip to content

Mętków

Mętków

Mętków – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie chrzanowskim, w gminie Babice.

W przeszłości wieś należała do klucza lipowieckiego. W Mętkowie znajduje się kościółek parafialny, modrzewiowy z XVIII wieku przeniesiony w roku 1973 z Niegowici, w którym ksiądz Karol Wojtyła pełnił funkcję wikariusza. Po przeniesieniu ks. Karol Wojtyła dokonał poświęcenia kościoła w Mętkowie na chwilę przed wybraniem go na papieża.

 

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%99tk%C3%B3w

 

Kościół modrzewiowy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej

przewodnik.powiat-chrzanowski.pl/szlaki-rowerowe/szlak-niebieski-petla-babicka-wygielzow-babice-kwaczala-zrodla-rozkochow-jankowice-metkow-wygielzow.html

Jest wpisany do Rejestru Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Oto „Krótka historia kościoła w Mętkowie”, która znajduję się na tablicy w kruchcie: „Zbudowany z drzewa modrzewiowego w XVIII w. dla parafii Niegowić koło Bochni. Przeniesiony do Mętkowa w 1973 roku. Konstrukcja zrębowa, charakterystyczna dla stylu podkarpackiego. Długość kościoła 34 m, szerokość 15 m, wysokość 8 m. Posiada piętrową obszerną zakrystię oraz trzy przedsionki. Wnętrze kościoła zdobią trzy ołtarze barokowe szkoły krakowskiej: ołtarz główny Matki Bożej Częstochowskiej, boczny prawy Serca Jezusowego z zabytkową figurą Matki Boskiej Bolesnej, boczny lewy św. Anny Samotrzeć – obraz renesansowy malowany temperą na desce. Tęcza z wyobrażeniem Pana Jezusa Ukrzyżowanego łączy prezbiterium z nawą główną. Ambona i chrzcielnica barokowe. Na uwagę zasługują zabytkowe stacje Drogi Krzyżowej oraz obrazy zdobiące ściany prezbiterium i naw bocznych. Polichromię kościoła wykonał w r. 1978 artysta plastyk Zygmunt Wigliusz z Krakowa. Obok kościoła zbudowano dzwonnicę z kaplicą św. Józefa na wzór zabytkowej dzwonnicy w Niegowici. Prace ciesielskie wykonali górale ze Spisza. Poświęcenia kościoła w Mętkowie dokonał w dniu 1 maja 1974 r. Ks. Kardynał Karol Wojtyła, Metropolita Krakowski, który w tymże kościele w Niegowici pełnił funkcję wikariusza w latach 1948-1949. Przeniesienie kościoła, jego odnowienie i urządzenie jest dziełem pobożności i ofiarności mieszkańców Mętkowa”.

Kościół stanowi element Szlaku Architektury Drewnianej, prezentujący różnorodność architektoniczną budowli drewnianych w województwie małopolskim.

 

 

Mętków: ul. Floriana 1, 32-551 Mętków

 
 
 
 
 

Gospodarstwo ekologiczne

Gospodarstwo ekologiczne

Gospodarstwo ekologiczne położone na obszarze Natura 2000 zajmujące się m.in. hodowlą bydła mięsnego. W pobliżu przebiega Wiślana Trasa Rowerowa ( 300 m) z pięknymi widokami na dolinę Wisły. Gospodarstwo oferuje noclegi ( 2 pokoje dwuosobowe) i możliwość wypożyczenia rowerów. Bliskość atrakcji turystycznych – Energylandia , Dolina Karpia (10km), skansen w Wygiełzowie, zamek Lipowiec (5km) – gwarantuje udany wypoczynek,  a gospodarstwo ciszę i spokój oraz możliwość swobodnego poznawania przez dzieci otaczającej ich przyrody.

Mariusz Tatar
ul. Ks. Karola Wojtyły 116c
32- 551 Mętków gm. Babice
tel. 722328920
email: metkow74@gmail.com

 
 

Las Mętkowski

zator.caritas.pl/dps/index.php/2017/05/22/gdzie-ogniska-blask-gdzie-lyk-herbaty/#&gid=psgal_4945_1&pid=43

Las Mętkowski – to kolejne ciekawe przyrodniczo miejsce poniżej Garbu Tenczyńskiego
w kierunku zlewni Wisły. Pasmo leśne na glebach lessowych i piaskach rzeczno-lodowcowych, mało doceniane i poznane przez mieszkańców gminy jest miejscem wycieczek pieszych i rowerowych, głównie wzdłuż drogi prowadzącej z Mętkowa do Babic.

Powierzchnia leśna zalesiona i niezalesiona z gruntami pod uprawę i łąkami stanowi 1911 hektarów. Stanowi to 35% obszaru gminy. Dominują siedliska borowe z przewagą gatunków iglastych – 71%, reszta to lasy liściaste. Udział gatunków lasotwórczych: sosna – 74%, brzoza – 15%, buk – 5%, dąb- 2,5%, olsza – 2,5%, klon, wiąż, lipa, jesion, grab, akacja, osika, topola, wierzba to ok. 1 %.

Dominującym typem siedliskowym są bór mieszany świeży i las świeży. Obserwujemy miejsca z borem wilgotnym i las łęgowy.

 

Las łęgowy w przewadze z olchą i dębem otacza cieki wodne takie jak: Płazankę, Zimną Wódkę, Zimną Wodę, Pastrug, Chechło. W runie leśnym występuje mieczyk dachówkowaty, bluszczyk kurdybanek, zawilec gajowy, konwalia majowa, borówka czernica, goryczka wąskolistna, wawrzynek wilczełyko, gajowiec żółty.

 
 

Fundacja Barka

Fundacja Barka

Fundacja „Barka” została założona w 2009 roku. Fundatorami byli: pani Halina Sędzielarz oraz pan Henryk Baluś. Działalność statutowa Fundacji „BARKA” obejmuje szeroki zakres działań na rzecz rozwoju społeczności lokalnej, promocji regionu, ochrony zabytków, tradycji. Fundacja podejmuje i wspiera inicjatywy z zakresu działalności kulturalnej, oświatowej, edukacyjnej i charytatywnej. Do największych osiągnięć Fundacji „BARKA”, należy zorganizowanie 10 Koncertów Papieskich , z udziałem czołowych artystów polskiej sceny muzycznej. Środki na koncerty, fundacja pozyskuje w większości od sponsorów prywatnych. Wspomagają to przedsięwzięcie także władze gminne, powiatowe oraz wojewódzkie. Na dwa koncerty – VI i VIII, pozyskano środki z projektów unijnych – projekty opracowano samodzielnie. Bardzo ważnym, wykonanym przez Fundację „BARKA”, zadaniem jest odnowa zabytkowej dzwonnicy przy parafialnym kościele w Mętkowie – środki unijne. Dwa projekty opracowano samodzielnie. W ramach projektów wykonano następujące prace: – Elewacja – Rynny i rury spustowe – Okapy – Ocieplenie stropu – Roboty remontowe w pomieszczeniu – Schody zewnętrzne – Montaż okien z witrażami – Malowanie drzwi wejściowych – Wykonanie tablic informacyjnych – Urządzenie miejsca postoju i odpoczynku – Wydanie folderu
Fundacja założona 23.07.2009 roku.
Misja:

– ochrona i restauracja obiektów zabytkowych, historycznych, w tym kościołów, dworów, pałaców, oraz innych budowli świadczonych o ciągłości tradycji siedzib ziemiańskich i szlacheckich na przestrzeni wieków w szczególności na terenie powiatu chrzanowskiego
– podtrzymywanie tradycji narodowej pielęgnowania polskości oraz rozwoju
świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej
– ochrona dóbr sztuki, kultury i tradycji
– działalność charytatywna
– promocja i organizacja wolontariatu
– działanie na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i wspólpracy
między społeczeństwami
– działania wspomagające rozwój społeczności lokalnych, samorządnych wspólnot,
organizacji pozarządowych i innych instytucji działających na rzecz dobra
publicznego w różnych dziedzinach życia społecznego (edukacja, nauka, kultura,
informacja, integracja europejska, ochrona środowiska, ochrona zdrowia,
przedsiębiorczość, pomoc społeczna, charytatywna i humanitarna)

 

XII Koncert Papieski

 

 

 

Festiwalu Niepodległościowego Górnicy o Wolną Polskę

 

Źródło:

https://spis.ngo.pl/237086-fundacja-barka